Premiär för färgsprakande vårklubb
12 mars 2010 15:14
5
Tipsa en kompis
I morgon är det premiär för Krischansta nations vårsatsning MIAMI, en houseklubb som vill ta lundastudenterna över Atlanten och långt bort från det gråa och nervösa klubbsverige.
– Det roliga och extravaganta saknas i Lund, säger Jonas Hansson, som är klubbförman och initiativtagare tillsammans med Anton Petersson och Ove Hagelstedt.
– Den som brukar gå till Krischan kommer inte att känna igen sig. Vi har satsat på dekor i fräcka tyger, en genomtänkt drinklista och neonbelysning rosa och turkos. Loungen kommer att vara en oas som badar i sköna färger och personalen i baren är särskilt utbildade så att de vet vad de serverar, säger han.
Glädjen i fokus
Som namnet skvallrar om kommer inspirationen från klubblivet i Miami, som enligt Jonas Hansson är en metropol för techno och house. Det är utifrån egna erfarenheter av nöjeslivet där som han och de andra initiativtagarna skapat klubbkonceptet.
– När man kommer in på en klubb där känner man sig glad och välkommen. Det är den känslan vi vill plocka fram här.
Läs kulturbloggen
Lyssna på Radio AF


Kommentera “Premiär för färgsprakande vårklubb”
*Kommentera gärna innehållet men visa respekt för de personer som figurerar i artiklarna och för andra läsare.
På lundagard.se är du personligen ansvarig för dina inlägg: se till att de följer svensk lag. Redaktionen förbehåller sig rätten att radera inlägg som strider mot de pressetiska spelreglerna.
Läs mer om Lundagårds regler för kommentarer här.