AF Bostäder backar: Studenterna på Park behöver inte betala

- in Nyheter

Efter att ett cykelskjul gick sönder under en valborgsfest på Park i år fick två studenter en faktura på 40 000 kr, något Lundagård tidigare rapporterat. Nu har besked kommit från hyresvärden – studenterna slipper betala.

Efter festen på Park fick två studenter som skött kommunikationen med hyresvärden AF Bostäder en faktura på ungefär 40 000 kronor. Studenterna berättade då för Lundagård att de inte anser sig vara ansvariga för skadorna på cykelskjulen eftersom det var en fest som anordnades ihop med många andra boende på Park. De boende försökte också under hela kvällen få ner de gäster som klättrat upp på skjulen.

– Jag ställde mig på DJ-bordet och skrek till alla att de måste gå ner från taket för jag stänger festen nu annars. Och jag ringer polisen, berättade en av studenterna för Lundagård.

– Vi har gjort allt i vår makt för att motverka de här skadorna, men folk har liksom fortsatt med skadegörelsen ändå. Man kan tycka att det inte är någonting som vi ska hållas ansvariga för, fortsatte hon.

Studenterna bestred fakturan och sedan har frågan vilat över sommaren. Men nu säger AF Bostäders VD Henrik Krantz till Sydsvenskan att de valt att lägga ner ärendet.

– Ska vi driva det så ska det drivas i allmän domstol. Skadan står inte i proportion till de kostnader som det skulle innebära både för de berörda och för oss. Av det skälet har vi släppt det, säger han.

I en skriftlig kommentar till Lundagård berättar de två berörda studenterna att de är nöjda med beslutet. “Vi hoppas att erfarenheten kan leda till en tydligare dialog mellan AF [Bostäder] som hyresvärd och studenter i framtiden. Det är viktigt att den som gör rätt inte ska riskera orimliga konsekvenser. Samtidigt är vi glada att det visar sig att det faktiskt lönar sig att stå på sig och att hålla fast vid det som är sant.”, skriver studenterna.