– Vi tar ut det dåliga vädret i förväg och väntar strålande sol i maj. Så sade Hugo Widell, den nyblivne generalen för 2026 års Lundakarneval, inför ett regnigt Lundagård i juli. Till hösten arbetar kommittén heltid inför nästa års karneval.
Vid fontänen i Lundagård samlas en mindre folkskara för att bli de första att få reda på vem som kommer att leda 2026 års uppsättning av Lundakarnevalen. Bara några minuter in i ceremonin presenteras karnevalskommittén och i sann Lundakarnevalsanda avslöjas generalen genom en iscensatt tävling. Den som först tar sig runt fontänen ridandes på en rymdraket och sticker ned Lundakarnevalsflaggan i marken vinner och blir därmed den nya karnevalsgeneralen. Av de tävlande är det Hugo Widell som kommer först.
Traditionsenligt tar Hugo Widell på sig generalsrocken och kommittén poserar för bilder. De är alla smått andfådda efter att precis ha sprungit skrattande runt fontänen. Den nyvalde generalen ser positivt på det som komma skall och glider ut i publikhavet med ett brett leende på läpparna.
Hur känns det att ha blivit vald till general?
– Det känns alldeles otroligt, det är pirrigt men så roligt att vara här, säger Hugo Widell.
Vad vill du bidra med till årets karneval?
– Att behålla lugnet och tagget även när det är tufft eller regnar, eller när någonting är glömt. Att ha med glädjen trots allt. Det är väl det jag hoppas kunna göra allra mest, säger Hugo Widell.
Vad är ditt bästa karnevalsminne?
– Det finns otroligt många bra. Jag är uppväxt i Lund, så det finns många gamla tältminnen från nära jag var yngre. Från förra karnevalen, då jag också var engagerad, har jag många minnen från sena kvällar eller tidiga morgnar. Att jobba tillsammans och inse vad man har åstadkommit, berättar Hugo Widell stolt.
Att välja Hugo till general var ett tryggt val, enligt Lundakarnevalens kommunikationschef Tora Paulsson.
– Hugo är otroligt ödmjuk och väldigt spexig av sig, så det kändes tryggt att ha honom som frontfigur, säger hon.
Vad har ni för ambitioner för karnevalen?
– Vi vill att det ska vara lagom, kul och karnevalistiskt men samtidigt inte gå ut över säkerheten och människors trivsel. Vi ligger väldigt bra till i tiden så det känns tryggt, förklarar Tora Paulsson.
Finns det något ni kan avslöja redan nu om nästa års karneval?
– Vi har inte bokat några artister men vi har några på span. Och det som man annars kan tagga till för är väl att söka chefsposter i höst. Annars är det ju uppropet i februari nästa år, säger hon.
Lundakarnevalen 2026 äger rum den 22-24 maj och har temat Celestialkarneval.

Texten publicerades först i Lundagård nummer 5 2025. Läs tidningen digitalt här.