Lucka 10: Julmusik som inte är tråkig

I alla år har vi hört samma gamla låtar, uppblandade med livsglädjedödande nykomlingar som Freddy Kalas och Carolas cirka tretusen olika julalbum. För den som fått nog tipsar Lundagårds Smilla Sundén Pettersson om julmusik som inte får dig att vilja krossa högtalarna i affekt.

Foto: William P. Gottlieb Collection
(Library of Congress)/Wikimedia Commons

Ultimate Christmas, Frank Sinatra – för den förändringsfientliga 

Jag menar inte att Frank Sinatra är tråkig. Men, hans julmusik är kanske lite gjord? Och det är perfekt för vissa! För den som tycker att det inte blir jul på riktigt utan Kalle och att ”tofu med sillkrydda” är en styggelse passar faktiskt Ultimate Christmas perfekt. Sinatras röst är som vanligt otrolig och jullåtarna är okontroversiella och mysiga. Så länge du låter bli att googla ”Frank Sinatra” och ”maffia” kommer julstämningen vara på topp och dina äldre släktingar nöjda.

My Chemical Romance.
Foto: Claire Marie Vogel/Warner Records

Gift Wrapped: Regifted, Blandade artister – För reformatören

Gift wrapped: Regifted består av ett antal covers av klassiska jullåtar. Albumet passar perfekt för den förändringsfientliges motsats. Det är helt enkelt låtar för den som inte står ut med att Mariah Carey går på repeat hela julhelgen tillsammans med köttbullarna (som redan värmts upp tre gånger och nu är torrare än en metodik-kurs). När man hört ”Last Christmas” för hundratretrioelfte gången är Gift wrapped ett perfekt alternativ för att behålla julkänslan utan att bli galen. Klart bäst är My chemical romance något otippade cover av All I Want For Christmas is You som ger låten lite välbehövligt tempo och tyngd. En julskiva som inte får en att vilja springa in i närmsta vassa istapp, helt enkelt.

Foto: Danny Fields/Wikimedia Commons

Brain Drains, Ramonesför den som tycker en (1) jullåt räcker

Nu är Brain Drains rent tekniskt inte ett julalbum. Alls. Det innehåller dock låten “Merry Christmas (I Don’t Wanna Fight Tonight)”, som helt klart är en jullåt, om än en inte speciellt väl ansedd sådan. Brain Drains är perfekt för den som tycker att det där med julstämning är överskattat men som pliktskyldigt försöker uppbåda entusiasmen. Eller för den som tycker högtiden är lite tandlös och vill ge uppesittarkvällen ett punkigare soundtrack.

Foto: Universal Music Sweden

Fruitcake, Sabrina Carpenter  – för den med en tveksam relation till jultomten

För den som tänker ha en Hot Girl Christmas finns bara ett alternativ: Sabrina Carpenters Fruitcake. Den ständigt kontroversiella sångerskan släppte 2023 ett julalbum och den senare Netflixspecialen A Nonsense Christmas. I albumet blandas på Carpenters patenterade sätt sexualitet och humor. Popprinsessan är inte heller rädd för att blanda lite religiösa blinkningarna med det skandalösa när hon sjunger om wise men och ho(e) ho(e) ho(e)s. Ett perfekt album till hemvändarkvällen eller för den som har en lite olämplig dragning till jultomten.

Bonus! Sabrina Carpenters cover av ”You’re a Mean One Mr. Grinch”

För den som inte tänder på jultomten funkar covern av You’re a Mean One Mr. Grinch” minst lika bra som Fruitcake. Samma Hot Girl Christmas vibbar men med en lite tjurigare underton. Perfekt för den som hatar julen men älskar att vara That Girl