Under Hälsningsgillet på AF-borgen dök en mycket oväntad besökare upp. Mitt i vimlet klev Stefan Löfven (S) in i Stora salen. Lundagård fick till en snabb intervju med Sveriges tidigare statsminister.
Det märks att det är valtider, även under Hälsningsgillet: Flera politiska partier och föreningar är på plats. Mest uppmärksamhet får dock utan tvekan Socialdemokraterna, vars tidigare partiledare och Sveriges statsminister 2014-2021 Stefan Löfven, utan förvarning dök upp i salen.
Studenter flockas runt 69-åringen och vill ta bilder och skaka hand.
– Jag åker runt i Skåne i två dagar med anledning av valrörelsen, bland annat i Lund. Då passar det väldigt bra att få besöka det här. Så för mig är det fantastiskt kul att få träffa studenter och se hur mycket olika verksamheter och organisationer det finns, säger Stefan Löfven.
Den före detta statsministern berättar att han kampanjar intensivt, med stopp i orter från Skåne och Västsverige till Norrland innan valet.

Socialdemokraterna har lett stort i opinionen under de senaste fyra åren. I onsdags publicerades dock en mätning från Novus/TV4 som visade att gapet mellan blocken har krympt, från runt 10 procentenheter till bara 2,6. Socialdemokraterna fick i mätningen 25,8 procent av väljarnas sympatier – vilket hade varit partiets sämsta resultat sedan demokratins införande. Men Stefan Löfven är inte oroad.
– Sen kom det en opinionsundersökning dagen därpå som visade helt andra siffror. Opinionsundersökningar finns det väldigt många av. Det finns bara ett att göra och det är sitt bästa i varje givet ögonblick.
– Jag bedömer ändå att det är tillräckligt många – också på den borgerliga sidan – som inte vill ha en regering med 12-14 Sverigedemokrater i, lägger han till.

Är du nervös inför valet?
– Nej, det är jag inte. Men det är klart att jag är orolig för landet om vi fortsätter i den här riktningen.
Snart måste den tidigare statsministern springa vidare med sitt entourage av Lundasossar. Efter Hälsningsgillet är det torgmöte på Clemenstorget och därefter Malmö som gäller. Han vill inte teoretisera om vad det beror på att S verkar tappa i opinionen.
– I en valrörelse får små partier mer uppmärksamhet än vad de får annars. Det är nog en förklaring. Men återigen, en mätare visar en sak, en annan visar något annat. Det är bara slutresultatet som räknas, avslutar Stefan Löfven.