Detta är del två i en intervjuserie om studenter som kandiderar till riksdagen. Edmir Mehmeti står på plats fyra på Moderaternas riksdagslista i Skåne läns södra valkrets.
Det är en regnig och gråmulen dag när vi möter Edmir Mehmeti i kaféet på Lux. Han är mitt uppe i valrörelsen men mellan kampanjande och dörrknackning hinner han klämma in några föreläsningar. I våras blev han klar med sin kandidat i statsvetenskap och just nu läser han en grundkurs i praktisk filosofi. Men det verkar vara svårt att hinna med både plugg och politiskt arbete.
– Det går inte att kombinera om du inte är okej med att det brister lite på studiesidan, säger han.
Hans politiska engagemang började 2018 då han gick med i Moderaterna. Sedan dess har Edmir Mehmeti bland annat suttit i kommunstyrelsen i Sjöbo kommun, varit distriktsordförande för MUF Skåne och 2022 blivit invald i regionfullmäktige.
– Jag har ägnat många år av mitt liv åt att prioritera valvinster mer än godkända tentor, säger Edmir Mehmeti.
Intresset för politiken bottnar delvis i hans bakgrund i Sjöbo. Hans familj kommer ursprungligen från Kosovo och flyttade till Sjöbo 1998. Något Sjöbopartiet, och dåvarande ordförande i kommunstyrelsen Sven-Olle Olsson, protesterade högljutt mot.
– Det blev kalabalik när min morfar, mormor och mamma flyttade eftersom Sven-Olle inte ville ha invandrare i Sjöbo, berättar han.

Sven-Olle Olsson försökte bland annat övertyga familjens hyresvärd att inte hyra ut till dem. Händelserna är något som inspirerat Edmir Mehmetis politiska engagemang.
– Detta är en berättelse som alltid följt med mig på något sätt, berättar han.
– Varför tänker man så om människor som har arbetat, är svenska medborgare och inte är kriminella, varför gör man så mot sådana människor? Det tyckte jag var orättvist, säger Edmir Mehmeti.
När han skulle välja parti drogs Edmir Mehmeti till Moderaternas liberala principer om rättvisa, sänkt skatt och ett fritt och öppet samhälle. Dessa värderingar har alltid legat i fokus för Moderaterna menar Edmir Mehmeti. Han tycker inte att partiet förändrats sedan han blev medlem, utan snarare omprövat politiken efter de samhällsproblem som finns. Detta prestigelösa och lösningsorienterade förhållningssätt, förklarar han, var ytterligare en anledning till att han valde Moderaterna.
– Man har gått från att vara ett parti som inte är emot hög invandring till att nu vara det. Och det har handlat om en pragmatisk förändring, inte en ideologisk eller värdegrundsförändring, säger Edmir Mehmeti.
Angående just migration och invandring betonar Edmir Mehmeti vikten av att Sverige nu fortsätter Tidöregeringens linje, med stram invandring och höga krav på integration.
– Jag tror det vore förödande för Sverige om vi inte gjorde det. Flyktingmottagandet har varit väldigt högt under en väldigt lång tid. Jag är stolt över att vi har hjälpt så många som vi har kunnat. Men det finns en gräns där vi varken har råd eller möjlighet att hjälpa fler och samtidigt integrera dem i vårt samhälle, menar han.
Jag lovade min barnläkare att jag skulle engagera mig och fixa vårdköerna. Då sa han att han skulle rösta på mig.
Bland de viktigaste frågorna nämner Edmir Mehmeti även vården, som han beskriver som en hjärtefråga. Under barndomen tillbringade han mycket tid på sjukhus eftersom han lider av tarmsjukdomen Krohns. Han berättar att han då fick upp ögonen för problemen inom vården, särskilt de långa vårdköerna. Erfarenheten var ytterligare en drivkraft att engagera sig och bidrog till att han valde Moderaterna.
– Jag lovade min barnläkare att jag skulle engagera mig och fixa vårdköerna. Då sa han att han skulle rösta på mig, säger Edmir Mehmeti.
En viktig pusselbit för att lösa köproblematiken tror han är det fria vårdvalet. Han vill även stärka vårdgarantin och se till att fler har en fast läkarkontakt. För att finansiera detta menar Edmir Mehmeti att det krävs större tillväxt i samhället.
– Jag tror att vi behöver sänkta skatter och sänkta bidrag för att det ska bli mer lönsamt att arbeta och ekonomin ska växa. Då kommer vi ha råd med välfärden, förklarar han.
Utöver vården nämner Edmir Mehmeti arbetslöshet som en viktig fråga. Om han blir invald vill han driva en blocköverskridande AI-strategi. Han menar att AI hotar många ingångsjobb, bland annat för civilingenjörer och ekonomer. Samtidigt saknas det en tydlig plan för hur utvecklingen ska hanteras.
– Risken är att vi har extremt många högutbildade som inte hittar ett första jobb inom sin bransch, och det behövs någon typ av strategi för detta, menar Edmir Mehmeti.
Med bara några dagar kvar till valet upplever Edmir Mehmeti ett starkt stöd för partiet.
– Jag tycker det känns väldigt bra. När jag knackar dörr, när jag pratar med folk. Då känner jag verkligen att vinden blåser åt vårt håll, säger han.
Skulle han inte bli invald är det fortsatt plugg som gäller.
– Jag har funderat på ekonomi, polis eller läkare. Jag är ung. Jag har all tid i världen, säger han och skrattar till.
Läs del ett om Antoni Wegemo (C) här.