Att flytta under sin studietid är en livsomvändande händelse. Ingen timing är perfekt och det gäller att satsa eller missa chansen. Lundagårds studentlivskrönikör Ida Möller Johansson funderar över livets övergångar, och hur läskiga dessa kan vara.
Detta är en opinionstext i Lundagård. Åsikterna som utrycks är skribentens egna.
Sommaren är runt hörnet och skolåret närmar sig därmed sitt slut. Med karnevalshelgen i backspegeln känns sommaren närmare än någonsin, och med det har jag fått uppleva nästan allt som ett år i Lund har att erbjuda. Jag blir inte kvar här till hösten, efter ett år som student i min hemstad är det dags att testa vingarna någon annanstans – och satsa allt!
För man måste satsa allt, vare sig man vill det eller inte – med den höga bostadskonkurrensen, är det i princip tvång. Samma sekund som antagningsbeskedet dimper ner i studenternas inkorgar ökar trycket på bostadsmarknaden. Jag har redan sagt upp mitt boende i Lund och gett mig in på hyresmarknaden, trots att antagningsbeskedet är långt borta.
Att tvingas planera sitt liv flera kapitel i förväg är ingen lek. Att söka bostad inför hösten samtidigt som man inte ens hunnit avsluta vårens studier skapar förvirring.
Antagningsbeskedet kommer i mitten av juli – en och en halv månad innan terminsstart. På den korta tiden förväntas studenterna alltså ordna boende, flytthjälp och framtidsplan. Att planera hela sin framtid på en och en halv månad räcker inte. Det ställer oss som ska flytta inför ett dilemma. Med en stram ekonomi, hög konkurens och begränsad tid att finna boende är studenter särskilt utsatta i situationen.
I slutändan stod det mellan att fixa boende utan att veta säkert att jag kommer in på utbildningen som jag sökt, eller att vänta tills jag fått antagningsbesked. Om jag väljer att vänta på ett antagningsbesked tvingas jag istället att panikartat söka bostad. Inget av alternativen är särskilt bra.
Att flytta till en ny plats är en livsomvändande händelse, oavsett vem det gäller. Men att tvingas satsa allt på sitt nya liv, innan antagningsbeskedet inkommit, är läskigare än det bör vara. Ska jag säga upp min lägenhet? Ja såklart! Men tänk om jag inte kommer in på utbildningen jag sökt? Jag har ju precis lagt alla mina ägg i samma korg.
Hur ska jag planera utifrån en framtid som ännu inte finns?
Tanken har florerat i mitt huvud flera gånger. Jag har trots mina tvivel redan funnit både boende och framtidsutsikter – ja, allt är planerat in i minsta detalj. Samtidigt har jag sagt upp mitt liv i Lund och satsat allt på min nya framtid. Nu kvarstår det bara ett positivt antagningsbesked och ingen håller tummarna hårdare än jag!