Parentesen har kommit att betraktas som en anrik del av Lunds studentliv. Men boendet som det är idag äventyras då korridorerna kan komma att bli lägenheter. Boende på Parentesen organiserar sig mot AF Bostäders förslag.
I början av juni månad offentliggjorde AF Bostäder (AFB) en möjlig renoveringsplan för ett av Lunds äldsta studentboenden, Parentesen. Planen skulle innebära att korridorerna ersätts med lägenheter. Enligt AFB kommer det formella beslutet om renoveringen fattas under vinterhalvåret och arbetet inledas tidigast under hösten 2027.
Boende på Parentesen motsätter sig förslaget. De har därför skapat ett informellt nätverk för att bekämpa ombyggnationen och hoppas att engagemanget ska leda till att det slutgiltiga beslutet blir ett annat än vad som nu föreslås.
– Just nu är vi ett tjugotal engagerade. Men det kommer nog att bli fler när hösten kommer, berättar studenten Simon Mirhosseini.
Nätverket bakom hemsidan ”raddaparentesen.nu” har samlat in vittnesmål från människor som tidigare bott på Parentesen, men också kontaktat media och politiker. Bland annat har lokala företrädare för Socialdemokraterna, Moderaterna och Miljöpartiet ställt sig bakom initiativet.
Fakta om Parentesen
+Parentesen är ett av AF Bostäders studentbostäder i centrala Lund. Parentesen, även kallat ”Parran”, är döpt efter att de två husen ser ut som de bildar en parantes. Husen stod klara 1964 och har huserat Lundastudenter sedan dess.
Idag finns det 306 studentbostäder på Parentesen, varav alla förutom ett är korridorsrum.
En utredning som genomförts under våren pekar på att Parentesens lokaler behöver renoveras. AFB:s vd Henrik Krantz menar att det enda ekonomiskt försvarbara alternativet därför är att göra om korridorsrummen till lägenheter.

Foto: Laura Lyall Folkman.
– Vi måste kunna sälja in bostäderna till nya studenter också. Generationer förändras och det som var okej för femtio år sedan är inte okej idag. Kan vi inte hyra ut bostäderna i framtiden får vi stora problem, menar Henrik Krantz.
AFB hänvisar till en undersökning genomförd av branschorganisationen Studenbostadsföretagen. Enligt denna ser studenter korridorsboenden som kortsiktiga och mindre attraktiva boendealternativ. Henrik Krantz ser därför en risk för vakanser, att bostäder står tomma, om man behåller korridorerna.
– Det är en bedömning som grundas på vår erfarenhet av den här marknaden, säger han.
Samtidigt har AFB inte vakanser under terminerna, utan endast ett fåtal korridorsvakanser under sommaruppehållet.
– Under terminen har vi hittills inte haft det, säger Henrik Krantz.
Boende på Parentesen delar dock inte bilden av att korridorboende skulle vara impopulärt och menar att undersökningen inte ger ett tillförlitligt underlag för beslut i frågan.
– Med våra över 1800 insamlade namnunderskrifter har vi visat att det visst finns en vilja att behålla upplägget med korridorsrum, säger Gustav Råback, en av de engagerade studenterna bakom raddaparentesen.nu.
Studenterna vi pratar med säger att det finns ett socialt, kulturellt och historiskt värde i Parentesen som man riskerar att bli av med vid en eventuell ombyggnation.
– På vår hemsida har vi samlat vittnesmål från en massa människor som bott där innan. Vi har fått många berättelser om vad folk tar med sig från sin tid här, säger Axel Ahlqvist, som också engagerat sig mot förslaget.
Parranbollen
+Parranbollen är en årlig brännbollsturnering som anordnas av boende på Parentesens innergård där korridorerna tävlar mot varandra.
Du kan läsa mer om Parranbollen och studentkultur på Parentesen här.
Han berättar bland annat om en filippinska som flyttade till Sverige för att bo med en kille hon brevväxlat med. De bodde tillsammans på Parentesen, där hon senare hade sin möhippa innan hon gifte sig i Lund.
– Om man tänker på andra närliggande områden, som till exempel Dammhagen, så är det ett lägenhetsområde som är jättemysigt och jättefint. Men det har inte alls någon kulturell påverkan på staden. Det är en plats där folk bor. Parentesen är inte bara en plats där folk bor, säger Gustav Råback.

Problem med ensamhet och psykosocial hälsa, lyfts av de boende som ett annat argument till varför förslaget är dåligt.
– Studenter, inte minst på utbyte, kommer till Lund ensamma och får ett sammanhang genom korridorerna. Det gör dem mer relevanta än någonsin när ensamheten är så stor bland unga, menar Axel Ahlqvist.
Studenterna lyfter fram korridorsrummen som grundläggande för det sociala klimat som råder på Parentesen.
– Självklart är det en jätteviktigt del. Vi tror mycket på korridorboende, men det måste finnas rätt förutsättningar. Det går inte att säga att bara för att det är korridorsboende så är allt annat fullständigt ointressant.
För studenternas ekonomi kommer renoveringarna innebära mindre pengar på fickan. Oavsett vilken typ av renovering som genomförs säger Henrik Krantz att hyran skulle behöva höjas.
– Det finns så många undersökningar som pekar på att studenter har alldeles för lite pengar att röra sig med. Att då göra Parentesen, som är ett av de billigaste bostadalternativen just nu, dyrare känns därför dumt. Särskilt när det i AF Bostäders stadgar står att ett av deras mål är att ha billiga studentbostäder, menar Simon Mirhosseini.

Att behålla korridorsrummen efter renoveringen, som man gjort på Delphi och Sparta, är enligt Henrik Krantz inte ett alternativ.
– Det som är speciellt med Parentesen är att vi har en låg standard där. Även med studentrumsmål mätt, säger han.
AFB skriver i sitt pressmeddelande att projektet möjliggörs av byggregler som infördes i juli 2025. Genom att minska tillgänglighetskraven gör dessa att bostäder kan byggas mindre och billigare.
AFB:s vd välkomnar beslutet och menar att det kommer möjliggöra mer funktionella och prisvärda boenden för studenterna.
– Vi har sett hur studenter nu inrett sina toaletter med fåtöljer och liknande och det är ju absurt. Det hade ju varit mycket bättre om vi kunde använda utrymmet till att få in en läshörna, menar Henrik Krantz.
Lundagård har tidigare rapporterat om konflikter mellan AFB och boende på Parentesen, på grund av den utbredda festkulturen som finns på boendet.

Foto: Saber Malmgren
De Parentesenbor vi talat med tror att det finns en koppling mellan AFB:s planer och dessa.
– De har väl alltid varit lite fientliga mot Parentesen, säger Simon Mirhosseini
– De gillar inte att inte ha kontroll, just med festandet och valborg och så, fortsätter han.
Har Parentesens partyrykte påverkat förslaget att renovera till lägenheter?
– Vi har bara tittat på byggnadstekniska förutsättningar och vad framtida studenter är intresserade av, säger Henrik Krantz.
Sedan beskedet om renoveringarna kom har engagemanget varit stort. De boende menar att det varit svårt att få kontakt med AFB. En bild Henrik Krantz inte delar.
– Vi har haft en dialog med studenterna, säger Henrik Krantz.
Under Almedalsveckan presenterade AF Bostäder ett förslag om hur lägenheterna på Parentesen skulle kunna se ut. Henrik Krantz vill dock inte dela dessa med Lundagård eller studenterna och framhåller att dessa bara var ett möjligt utkast.
Tror du att engagemanget i frågan kan påverka er beslutsprocess?
– Det vågar jag inte säga något om, avslutar Henrik Krantz.
Hur långtgående planerna faktiskt är och i vilken utsträckning det finns utrymme för en upprivning av de presenterade planerna, är därför svårt att veta.
Artikeln publicerades först i Lundagård #5 2026. Läs hela tidningen här.
