Efter flera månaders arbete med filmen Överliggaren kunde äntligen det färdiga resultatet visas för alla som medverkat i skapandet.
Under lördagen var det filmpremiär för Överliggaren, årets karnevalsfilm och den artonde i ordningen. I eftermiddagssolen utanför Filmstaden i Lund serverades det snittar och luften var fylld av förväntan. I långklänningar och kostymer fanns alla som medverkat i filmen på plats för mingel i väntan på att filmen ska börja.
Producent Amanda Ralfsson och regissör Magnus Hellström hälsar välkomna och publiken jublar när lamporna släcks. Äntligen är det dags att se resultatet av flera månaders jobb.
– Jag är jättenöjd. Vi klippte bort nästan en halvtimme material men slutresultatet blev jättebra, säger Magnus Hellström.
Årets karnevalsfilm är fylld av humor och action, och är du lundabo och student är igenkänningsfaktorn hög. Lundagård fylls av hjältar och skurkar, och studentmiljöer utnyttjas på ett betydligt mer spännande sätt än vanligt. På premiären märktes det vilka scener och skådespelare som känns igen lite extra av publiken – då applåderades det för fullt och glada utrop hördes.
När eftertexterna rullat klart mottas Amanda Ralfsson och Magnus Hellström med stående ovationer av publiken, och det märks att de är rörda av mottagandet. Ingen vill riktigt lämna salongen.
– Det är kul att visa vad vi har arbetat med i nästan ett halvår, det är jätteroligt men också väldigt märkligt. Våra gemensamma ansträngningar har blivit en färdig film och det är fantastiskt, säger Magnus Hellström.
Text: Hanna Dahlberg och Saga Sandin
Foto: Jens Hunt och Jonas Jacobson