Underground tar sig ovan jord

- in Kultur & Nöje

Lunds största jazzklubb flyttar in på Mejeriet. Underground siktar på samma intima koncept men i proffsigare atmosfär.

Jazzklubben Underground är Lunds vattenhål för jazzkatter av alla dess slag. Initiativtagaren Mathias Landaeus, som har en fäbless för det oväntade, har under de fem år som klubben existerat haft en klar bild över vad klubben ska stå för.
– Det är jazz i vid bemärkelse. Musiken känns väldigt ofta i nuet, det är spontant och informellt, säger han.

Han är själv jazzpianist och bjuder gärna in gäster som han själv gillar eller är nyfiken på. Oväntade möten, intim atmosfär och konserter som inte alltid är så lätta att förutspå utmärker kvällarna på Underground.

När klubbens kontrakt med hotell Lundia nu löper ut väljer klubben att flytta till Mejeriet. Lokalen blir större, men även om det inte blir lika intimt som innan ser Mathias Landaeus flytten enbart som något positivt.
– Det kommer bli en annan professionell nivå när det gäller ljud och ljus, innan har vi ju knappt haft några tekniker alls. Producenterna verkar peppade, så nu handlar det om att fylla lokalen med publik, säger han.

I höst kommer Underground samarbeta med Mejeriets klubb Plektrum för att kunna erbjuda publiken en bredare jazzupplevelse. Förhoppningarna är att de ska kunna locka ny publik, och att båda klubbarna ska få en chans att växa. 

Lagom till klubbens femårsjubileum kommer Mathias Landaeus att släppa en skiva där fokus ligger på nio liveinspelningar från klubben.
Han tycker dock att det finns material i överflöd bland dessa inspelningar.
– Många av konserterna är så bra att de skulle kunna ges ut som egna skivor, säger han.

Under hösten kommer bland annat saxofonisten Jonas Kullhammar till Undergound.