På karnevalens nya nöje Dubbelkvarten får vi se både sjungande kossor och gudomligt kärleksdrama. Under trettio minuter pendlar Palaestras hörsal mellan mytologisk himmel och föreläsningssal, och Zeus promiskuitet blir centrum för en fyndig och stundtals provokativ föreställning.
När Karnevalens nya nöjestillskott Dubbelkvarten kör igång vet man inte riktigt om ljusteknikern har koll på läget. Lamporna är tända, och medan ensemblen spelar introt känns det oklart om Palaestra just ikväll ska vara föreläsningssal eller scen. Men så fort musiken tystnar klarnar det. Ljuset släcks, professorn kliver fram till talarstolen och det är föreläsning som gäller – idag om grekisk mytologi och ett svartsjukedrama mellan Zeus och Hera.

Foto: Johan Larsson.
Framför en bokstavligen himmelskt vacker bakgrund av moln tar dramat sedan vid. En arg Hermes skäller ut sin pappa Zeus, som i både dialekt och attityd är slående lik Måns Zelmerlöw. Och likt Måns Zelmerlöw har Zeus svårt att hålla sig till en enda kvinna. Till följd av hans otrohet har flera älskarinnor behövt förvandlas till djur. På en grön kulle står en före detta älskarinna som ko, idisslar och skakar på rumpan.
Därefter följer en fartfylld show som trots högt tempo lyckas hålla koll på den röda tråden. Publiken bjuds även på en genuint vacker tolkning av Visa vid vindens ängar, där Zeus framträdande lyser av stjärnkvalitet trots snuskiga textrader.

Publiken kastas skickligt fram och tillbaka mellan föreläsning och ett mytologiskt universum. Trots ett mansgrisande från Zeus som stundtals gränsar till det överdrivna tillåts han fördömas av de fiktiva studenterna, och Dubbelkvarten arbetar hela tiden med glimten i ögat. Vid ett tillfälle försöker man dessutom läsa publikens tankar om Zeus promiskuitet – och sätter fingret på hur man leker med tabun.
Den korta föreställningen avslutas med ett shownummer som sannolikt hade tjänat på ett par extra genomkörningar, men kossan får visa att hon kan både råma och sjunga som en grekisk gudinna. Samtidigt visar det sig att ljusteknikern haft full koll från början, i en föreställning som är både visuellt färgsprakande och fantasifullt underhållande.
