Sameh Egyptson är det sjätte namnet på Kristdemokraternas valsedlar i Skåne. Det beslutades på partiets distriktsstämma i Ystad under lördagen.
När han i februari 2023 la fram sin doktorsavhandling om Muslimska brödraskapets inflytande i Sverige var Lux aula fullsatt och säkerhetsvakter stod vid dörrarna. Sameh Egyptson och hans avhandling har i över två år varit mycket omtalade. Senast uppmärksammades de när han friades i Nämnden för oredlighet i forskning i oktober.
Nu ger sig Egyptson in i rikspolitiken. Den nyblivne medlemmen i Kristdemokraterna (KD) har av det skånska partidistriktets nomineringskommitté föreslagits få sjätte plats på de skånska valsedlarna, något som Sydsvenskan var först med att rapportera om. Egyptson berättar för Lundagårds reporter att han har nominerats till riksdagslistan i fem olika partidistrikt.
– Jag känner stöd från partimedlemmarna sedan länge, säger han.
Inför partiets distriktsstämma hade motioner inkommit som föreslog att Egyptson skulle flyttas upp till tredjeplatsen på valsedeln. Detta hade inneburit att han med mycket stor sannolikhet skulle bli vald till riksdagen i någon av de skånska valkretsarna. När partimedlemmarna väl röstade i frågan under lördagen blev det dock ingen tredjeplats. Däremot är det nu slutgiltigt bestämt att Egyptson ska stå med på KD:s skånska valsedlar. I linje med nomineringskommitténs förslag kommer han att stå på plats sex.
– Det känns väldigt bra. Jag är nöjd med resultatet, säger Egyptson när rösterna precis räknats.

Kristdemokraterna i valet 2026.
Foto: Marius Lyckå (montage)
Som riksdagsledamot vill Egyptson bekämpa vad han menar är islamistiska organisationers inflytande i samhället, framför allt genom att sätta stopp för såväl svensk som utländsk finansiering av dessa.
– Demokratin ska skyddas och de som är intoleranta ska inte stödjas och gödas.
– Vi ska strypa all finansiering från antidemokratiska stater. Iran, Turkiet, Qatar, Saudiarabien finansierar sina förlängda armar i Sverige. Ryssland håller vi ögonen på och det välkomnar jag, men vi blundar för dessa andra länder, säger han.
Längre upp på listan befinner sig partiledaren Ebba Busch och landsbygdsministern Peter Kullgren, som antagligen kommer att bli invalda i andra delar av landet. Det innebär i praktiken att Egyptson är nummer fyra i ordningen bland Skånes kristdemokrater.
Chanserna att väljas in i riksdagen via listan är dock små för Sameh Egyptson. I valet 2022 fick KD två mandat i Skånes valkretsar. Egyptson kommer därför att driva en personvalskampanj.
– Jag kommer att satsa på att få personkryss som kan ta mig till riksdagen.
– Jag kommer att åka runt och föreläsa om min forskning, allvaret med parallellsamhällen, allvaret i hur utbildning bedrivs på vissa skolor, synen på flickor, homosexuella, yttrandefrihet och religionsfrihet. Alla dessa frågor som skapar en liberal demokrati, säger han.
För att väljas in i riksdagen genom personkryss krävs att man kryssas av minst fem procent av partiets väljare i en valkrets. I Egyptsons fall innebär det att han antagligen behöver drygt 600 personröster i en valkrets där KD får ett riksdagsmandat.