Pyramidföretag rekryterar studenter i AF Borgen

Multi level marketing

* Amway är ett företag som arbetar med multi level marketing, MLM, vilket innebär att marknadsföring, försäljning och värvning sker via nätverk.

* Multi level marketing innebär att företaget inte genomför stora marknadsföringskampanjer utan förlitar sig på att gamla medlemmar värvar nya som i sin tur förväntas värva nya.

* När en medlem värvar någon ny erhåller sedan den person som värvade den förra medlemmen en bonus på den värvade medlemmens försäljning.

* Systemet bygger på exponentiell tillväxt där de i toppen tjänar pengar på all försäljning som sker under dem.

I över två år har företaget Network 21, som har ett nära samarbete med pyramidföretaget Amway, hyrt lokaler i AF Borgen för rekrytringsmöten. Detta trots att AF Borgen enligt sin egen policy inte ska hyra ut till oseriösa företag.

Pyramidföretaget Amway har stämts för att syssla med inkorrekt marknadsföring och har många gånger exponerats som blufföretag. Trots detta har företaget Network 21, som rekryterar säljare till pyramidföretaget Amway, sedan januari 2007 vid ett flertal tillfällen tillåtits hyra lokaler i AF Borgen.

Har kontrollerats
I AF Borgens policy står det att en ”hyresgäst skall bedömas seriös och att uthyrning ej får ske till verksamhet som kan anses strida mot vad AF representerar eller till verksamhet som kan väcka anstöt”. Enligt Henrik Nilsson, VD för AF Borgen AB har en sådan bedömning gjorts vid första uthyrningstillfället under 2007. Network 21 ska då ha kontrollerats mot policyn. Men hur kontrollen har gått till kan Henrik Nilsson inte svara på. Klart är i alla fall att Network 21 fått hyra lokaler under mer än två års tid utan att verksamheten granskats närmare.
– Vi har inte oändliga resurser att lägga på detta utan vi gör en bedömning, i detta fallet kan bedömningen möjligtvis ha varit felaktig, säger Henrik Nilsson.

Följt sina rutiner
Amway har vi flera tillfällen anklagats för otydlig marknadsföring och för att möjligheterna till vinst överdrivits. Henrik Nilsson uppger att AF Borgen inte varit medvetna om vad företaget sysslat med för verksamhet.
-– Vi vet ännu inte om det här är oacceptabelt eller strider mot policyn. Vi har följt de rutiner vi har, säger han.
Inte heller har AF Borgen vid något tillfälle gjort en uppföljande granskning om vilken verksamhet Network 21 bedriver. Men efter att Lundagård kontaktat AF Borgen ska de nu konsultera juridisk expertis för att komma fram till hur de bäst ska agera. Huruvida Network 21 kommer att få tillgång till lokaler vid de tillfällen de bokat under 2009, innan de juridiska experterna avgjort om företaget strider mot policyn eller ej, kan Henrik Nilsson inte svara på.

Text: Irina Bernebring Journiette
Foto: Jonas Jacobson

Mest lästa i kategorin



Läsarnas kommentarer på “Pyramidföretag rekryterar studenter i AF Borgen”

*

Kommentera gärna innehållet men visa respekt för de personer som figurerar i artiklarna och för andra läsare.

På lundagard.se är du personligen ansvarig för dina inlägg: se till att de följer svensk lag. Redaktionen förbehåller sig rätten att radera inlägg som strider mot de pressetiska spelreglerna.

Läs mer om Lundagårds regler för kommentarer här.
  1. Tobias Åberg säger:

    Jag tycker det är intressant att en sådan här artikel publieras. För den som är insatt i ämnet är det helt uppenbart att författaren Irina inte sökt tillräckligt med information innan artikeln skrivits.

    Hur man upplever en sak är upp till var och en att bedöma, då det är en upplevels och en känsla. Dock finns det rena fakta som objektivt talar sitt tydliga språk.

    Irina skriver:
    “Ett system som är mycket likt pyramidspel och som bygger på exponentiell tillväxt där de i botten måste förlora pengar för att de i toppen ska kunna tjäna pengar.”

    Vad detta påstående är grundat i vet jag inte. Jag har aldrig träffat någon som forlorat pengar i denna affärsidén. Om Irina varit insatt i affärsidén, hade hon också sett att vad som sker är att man flyttar handel från en tillverkare till en annan. Det är inte meningen att man skall köpa något men inte köpt tidigare, utan man bytar bara inköpsställe. I och med att man handlar direkt av en tillverkare, via internet, så sparar man pengar som konsument. Irina verkar tro att man skulle förlora pengar, i sådan fall förlorar man pengar varje gång man gör ett inköp i t.ex. dagligvaruhandeln.

    Idag utbildar man på handelshögskolan i denna affärsidé. Det finns litteratur som “Direkthandel- en affärsmöjlighet i tiden” utgiven av förlaget Liber. I denna bok utrycker före detta SAS VDn Jan Carlzon att detta är en av de absolut största affärsmöjligheterna för den enskilda människan.

    Om ett företag är oseriöst eler inte, får den enskilde bedöma. Jag anser dock att ett företag med den integriteten som Amway har inte kan bedömas som oseriöst. Amway är bl.a. UNICEFs största bidragsgivare i Europa. De har sammarbete med många världskända idrottsmän ex. AC Milans fotbollslag. Amway har fått FNs miljöprogrampris 1989, vilket bara utdelats till 2 st företag (Amway och Good Year) Man har fått utmärkelser i USA för etiskt och moralisk affärsidé etc. Deras hemida i USA www.quixtar.com är en av världens största e-handelsportaler med över 1 miljon varor och tjänster i utbudet.

    Vill man se pyramid liknande drag, kan man titta på ett vanligt storföretag. Det är ALLTID VDn eller ägaren i toppen som tjänar mest. Det är alltid arbetaren i botten som tjänar minst.

    Amways bonus system grundar sig på att bonusen betalas ut från botten efter prestation, INTE efter position som i vanliga företagsvärlden. Är det placerad ovanför någon som gjort mycket och tjänar bra, och du själv INTE gjort någoting, då tjänar du ingeting. Enkelt och rättvist, pengarna stannar hos dem som gör jobbet.

    Avslutningsvis undrar jag var Irina fått sina uppgifter om att Amway har stämst och exponerats som bluff företag, skulle vara kul att veta. Vidare så undrar jag var uppgifterna om att Network 21 skulle vara en försäljningsorganisation till Amway kommer ifrån? Amway och Network 21 är 2 st helt fristående bolag. Network 21 är dessutom i USA registrerat i en form som heter “Not for profit organisation” alltså en inte vinstdrivande organisation.

    Jag vet inte vad redaktionen på Lundagård har för policy för granskning av uppgifter och källmaterial, dock verkar det för mig som man i deta fall missat en del fundamentala bitar i förarbetet till en publikation.

    Mina 5 öre…

    Tobias Åberg

  2. Lundagård säger:

    Det förekommer ett par felaktigheter och otydliga formuleringar i denna artikel. De är nu borttagna men för att göra det extra tydligt publicerar vi rättelserna här, de kommer även att publiceras i nästa nummer av Lundagård.

    1.
    De finns inga formella band mellan Network 21 och Amway. Network 21 är ett fristående företag som bland annat arbetar med att marknadsföra Amaways verksamhet.

    2.
    Amway har inte stämts för att syssla med pyramidspelsverksamhet utan för inkorrekt marknadsföring.

    3.
    Bonus erhålls inte när en ny medlem värvas utan när den nyvärvade medlemmen säljer produkter, det är inte heller nödvändigtvis så att de i botten måste förlora pengar för att de i toppen ska tjäna på verksamheten.

    Lundagård ber om ursäkt för felaktigheterna.

    Viktor Ström, ansvarig utgivare

  3. Mr Profit säger:

    Nu känner jag inte till Network 21, men ett annat vanligt upplägg med andra MLM-/Pyramid-företag är att det finns en inträdeskostnad för att få vara med, typ startpaket, på ett antal tusen. Oftast är detta bisarrt mycket pengar för det startkit man behöver och kan sägas utgöra insatsen som topparna tjänar på (som levererar grejerna). Hade affärsidén varit så grym och självdrivande som säljarna påstår, så hade de ju rimligtvis tagit bort inträdeskostnaden för att reducera tröskeln och öka tillväxten. Tvärtom vet de att pengarna ofta finns i inträdesavgifterna då många misslyckad med att sälja (de ofta undermåliga) produkterna.

    Sedan, en varning till de som går i MLM-säljartankar. Ingen uppskattar när kompisar helt plötsligt börjar tjata för att man ska byta abbonemang eller köpa andra produkter. Det är bara irriterande och visar att personen är villig att sälja ut sitt eget kontaktnät för att tjäna ett par kronor. Ungefär som att sälja sina kompisars epostadresser till spamföretag. Gå på som en ångvält och du kommer att förlora dina vänner.

  4. David säger:

    Hej Lundagård!

    Varför lägger ni en sådan här viktig rättelse i ett hörn på sidan 12 i tidningen? Varför ligger den inte på förstasidan bredvid Viktors krönika? Halva kontentan, om inte mer, av artikeln försvann ju i och med felaktigheterna?

  5. Viktor Ström säger:

    Hej David!

    Jag håller faktiskt inte med dig. Nyheten är att AF Borgen kan ha brutit mot sin egen policy genom att hyra ut lokaler till Network 21. De felaktigheter som funnits i artikeln påverkar innehållet väldigt lite.

    Du kan till exempel testa att läsa artikeln här ovanför där fakta är korrekt så ser du att nyheten inte på något sätt blir “mindre” eller “större” med förändringarna.

    Hade det däremot handlat om en faktamiss som gjort att hela eller en stor del av nyheten blivit missvisande så håller jag med dig om att rättelsen bör få stort utrymme. En tumregel kan vara att en felaktig rubrik bör generera en rättelse med lika stor rubrik etc. Precis som man gör om man fälls av PON.

    Men i det här fallet rör det sig inte om en felaktig nyhet utan felaktiga detaljer som inte är av väsentlig betydelse för nyheten och därför hamnade rättelsen på sidan 12.

    Kul att du intresserar dig för den här typen av frågor.

    MVH,
    Viktor Ström
    Ansvarig utgivare

Trackbacks/pingbacks

  1. Pingback från Ha! Amway, Noway « Irina Bernebring Journiette

Kommentera