Befria Svenska kyrkan från Socialdemokraterna

- in Krönikor, Politisk krönika

När en organisation som inte är politisk sysslar med politik förflyttas fokus från organisationens kärnuppdrag. Det gäller både i nationssfären, på universitetet och i Svenska kyrkan. Det är märkligt att Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Centerpartiet vill ha makt över den sistnämnda, skriver Lundagårds politiska krönikör Kaspian Persson.

Svenska kyrkan är en samhällsaktör som gör mycket för de svagaste i samhället. I Lund finns exempelvis en diakonicentral som bland annat fokuserar på att hjälpa hemlösa och missbrukare. Utöver det bedrivs det ungdomsverksamhet och soppkök. Typiskt viktiga verksamheter som skapar mening för att människor frivilligt samlas runt någonting som är större än de själva. Det frivilliga engagemanget är vackert.

I slutspurten av kyrkovalet försökte Socialdemokraterna demonisera den näst största nomineringsgruppen Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (POSK) genom att sprida lögner om att de skulle vara mot abort, kollektivavtal och för omvändelseterapi. POSK svarade på detta och hävdade givetvis motsatsen på varje anklagelse. Det är en så fruktansvärt låg nivå av Socialdemokraterna och framförallt är det talande för det politiska samtalet i Sverige idag. 

I Sverige ökar polariseringen och det märks. Högt tonläge och betydligt hårdare samtalsklimat i det politiska landskapet har lett till att demonisering av meningsmotståndare är vardag. Dessutom verkar det eskalera, det var inte längesedan ett statsråd blev förföljd av ett gäng palestina-“aktivister” på sin väg hem. Politiken är ful.

Samma politisering som hotar kyrkan riskerar att ta sig in i universiteten. Både Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har motsatt sig regeringens försök att skjuta bort statens makt över universiteten genom att göra lärosäten stiftelsedrivna. Åsikten grundar sig i att Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna inte vill förlora kontrollen över Sveriges universitet. 

Vad är nästa steg? S och SD:s motstånd mot stiftelsedrivna lärosäten är inte ett direkt hot mot den akademiska friheten, men varför vill man inte frigöra universiteten från staten? 

Smålands nation är ett bra exempel på vad politisering kan göra med en verksamhet. De är en av de mindre nationerna, men också de mest politiskt uttalade. De är ett tydligt exempel på att politik leder till splittring men också att politik förflyttar fokus från kärnuppdraget. Ända sedan grundandet har Smålands varit skandalomsusad och konfliktfylld. 

Jag vill inte att svenska universitet eller Svenska kyrkan ska bli som Smålands nation. Jag vill inte att de ska bli polariserande, exkluderande och dysfunktionella. 

Både universitet och Svenska kyrkan borde vara platser fria från politikens polarisering och istället fokusera på sina kärnuppdrag. Universitet ska bidra med forskning och bildning bortom den stora statens kontroll och kyrkan bör styras av kristendomen – inte sekulära ideologier.